W dniach od 04.08.2025 r. do 15.08.2025 r. wraz z dwiema nauczycielkami Anną Dobieżyńską-Nowak i Moniką Zandecką ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach uczestniczyłyśmy w dwutygodniowym kursie językowym w ramach programu Erasmus +. Celem wyjazdu była nauka języka angielskiego, którego znajomość w dzisiejszych czasach jest nieodzowna.
Projekt realizowałyśmy w Sliemie na wyspie Malta. Kurs obejmował łącznie 30 godzin- rozwijałyśmy szczególnie umiejętności komunikacji, wzbogacałyśmy słownictwo i doskonaliłyśmy gramatykę. Zajęcia odbywały się w szkole językowej IELS Malta Sliema, skupiającej świat w pigułce, gdyż przyjeżdżają tu kursanci z całego świata, aby uczyć się języka angielskiego, dzielić doświadczeniem i własną kulturą z innymi obywatelami globu. Zajęcia były bardzo interesujące, skupione na doskonaleniu sztuki mówienia, ale także rozumieniu tekstów oraz gramatyce.
Grupy liczyły ok. 10 osób, byli to reprezentanci narodowości z różnych stron świata. Pomimo kulturowej różnorodności, często zadziwiającej pod względem panujących w tych krajach zwyczajów, tradycji, a nawet sposobu postrzegania świata, życia i otaczającej nas rzeczywistości, wspólnie dążyliśmy do nabywania coraz większej umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Odbywało się to pod kierunkiem doświadczonych lektorów, którzy posługiwali się różnorodnymi środkami i metodami, aby motywować nas do eliminacji lęku i stresu przed popełnianiem błędów językowych, a przede wszystkim do nieustannego mówienia, mówienia i jeszcze raz mówienia w języku angielskim.
Wolne dni i popołudnia były dla nas czasem praktykowania nabytych umiejętności językowych. Mogłyśmy tego doświadczać podczas zwiedzania takich przepięknych miejsc jak La Valetta – stolica Malty, Mdina, Marsaxlokk, St. Julian’s, Ir-Rabat, maltańskie Trójmiasto: Isla, Birgu i Bormla, a także przepiękna wyspa Gozo.
Udział w projekcie był wspaniałym przeżyciem, dającym możliwość pogłębienia znajomości języka angielskiego, poznania nowych ludzi, kultury i miejsc. Intensywna nauka języka w krótkim czasie pozwoliła nabyć i poszerzyć kompetencje językowe poprzez samokształcenie, korzystanie ze zgromadzonych materiałów z kursu oraz komunikowanie się w strefie publicznej na wyspie.
Nie ma lepszego sposobu na naukę języka jak nabywanie lingwistycznych kompetencji przez praktykę. Ponadto bogactwo doznań estetycznych, piękno architektury, niesamowita historia Malty, a nade wszystko cuda natury, których na Malcie nie brakuje wzbudziły nasz szczery zachwyt.
Ewa Demartin-Lewandowska
Anna Dobieżyńska-Nowak
Monika Zandecka



